Po co dzieciom Pilates?

Od wczesnego rozwoju niemowląt i małych dzieci możemy zaobserwować, że uczą się one poprzez RUCH i ZABAWĘ – poprzez bycie właśnie aktywnym. Rozwój całego ciała, bowiem, to nie tylko sam rozwój fizyczny i motoryczny, ale też funkcjonalny i psychiczny. 

Bo RUCH stymuluje MÓZG! 

 

         

 

                 „Żeby dzieci mogły się uczyć muszą się skupić… 

           a żeby mogły się skupić, musimy pozwolić im się ruszać… 

                        bo MÓZG rozwija się poprzez RUCH…”  

 

 

 

Sam Joseph Pilates rozpoczął ćwiczenia w wieku lat 10 lat. W późniejszych latach, tworząc swój koncept ćwiczeń, obserwował elementy takie jak: siła, elastyczność, płynność ruchów i naturalność z jaką dzieci rozwijają kontrolę mięśniową i stabilizację swojego ciała. To właśnie zainspirowało go do zajęcia się tym tematem. Użył on bowiem tych obserwacji jako swoistych podstaw do zaprojektowania specjalnego programu ćwiczeń, który odzwierciedla dziecięcy rozwój motoryczny, jako najbardziej naturalny. Już wtedy Joseph Pilates zaczął zwracać szczególną uwagę na tworzenie dobrych nawyków u dzieci. 

 

 

   „w dzieciństwie bardzo łatwo o nawyki – zarówno te dobre jak i te złe.  

  Dlaczego zatem nie skupić się na formowaniu tylko tych dobrych 

  nawyków od samego początku? I tym samym uniknięciu konieczności 

  naprawiania tych złych w późniejszym życiu, co często jest niemożliwe 

  nie tyle co poprzez bariery fizyczne ale poprzez blokady psychiczne…” 

 

 

 

 

 

 

Obecnie mówi się, że dzieci powinny mieć  minimum 4 godziny czynnej i zróżnicowanej aktywności ruchowej dziennie, co zdecydowanie wpływa na ich rozwój psycho-fizyczny.  Zmiany, jakie zachodzą w organizmie młodego człowieka pod wpływem systematycznej aktywności ruchowej są naprawdę ogromne. Wiele z nich widać na pierwszy rzut oka: szczupła i wydłużona sylwetka, lepsze umięśnienie, sprężysty chód, brak objawów zmęczenia, lepsze samopoczucie. W wyniku ruchu uzyskuje się wyraźną poprawę podstawowych cech motorycznych, takich jak: siła, szybkość, wytrzymałość. Poza tym daje to dziecku dobre samopoczucie, rozładowuje stres, przeciwdziała agresji. Sport to metafora ludzkiego życia, to określenie szlachetnych idei współdziałania, więzi międzyludzkich, pokoju, poszanowania ludzkiej godności, udanego życia. 

 

 

 

            „Jeśli ograniczamy RUCH, ograniczamy nasz MÓZG… 

                               a tym samym inne zdolności…”

 

 

 

Zadbajmy o mądry, zdrowy, dobry ruch! Od samego początku!

Copyright © ProSSto. All rights reserved 2014

Prossto Pilates i Zdrowie  -   ul. Kasprowicza 54, 01-871 Warszawa, stacja METRO Stare Bielany   -  info.prossto@gmail.com   -   tel. 602 311 445